فروشگاه اینترنتی NGK

سنسور اکسیژن NTK ژاپنی

سنسور اکسیژن چیست؟

حسگر اکسیژن یا سنسور لامبدا یک قطعه الکترونیکی است که نسبت اکسیژن موجود در یک گاز یا مایع را اندازه‌گیری می‌کند. که به این نسبت، نسبت لامبدا می گویند. حسگر یا سنسوراکسیژن بر روی منیفولد دود خودرو قرار دارد که این نسبت و میزان اکسیژن مخلوط در گاز خروجی موتور را اندازه گیری کرده و به واحد کنترل کامپیوتری (ECU) جهت مدیریت و تنظیم سوخت رسانی، عملکرد موتور و کنترل آلاینده های حاصل از احتراق انتقال می دهد. بروز اختلال در عملکرد این سنسور موجب افزایش مصرف سوخت، پایین آمدن راندمان خودرو و از همه مهم تر افزایش چشمگیر آلاینده های زیست محیطی می شود .

oxigen-sensor-ntk-ngk24-ir
 آسیب پذیری و علت های خرابی سنسور:

آلودگی بیش از حد گازهای خروجی از موتور و وجود بخار آب و گاز بلو بای و ضربه ی مکانیکی منجر به آسیب‌دیدگی و عدم عملکرد صحیح حسگر اکسیژن می‌شود.

 

آشنایی با شرکت NTK

شرکت ژاپنی NTK بزرگترین تولید کننده سنسور اکسیژن در جهان است. این شرکت در سال ۱۹۶۷ کار خود را با تولید سیستمهای الکترونیکی خودرو آغاز کرد و پس از تحقیق و توسعه در سال ۱۹۸۲ با تولید مبدلهای کاتالیستی و سنسور اکسیژن توانست تحولات بزرگی را ایجاد کند و در سال ۱۹۸۷ به بزرگترین قطب تولید کننده سنسور اکسیژن تبدیل گردد و تقریبا تمام کمپانی های بزرگ تولید کننده خودرو در جهان سنسور اکسیژن محصولات خود را از این کارخانه تامین می کنند.

هر سنسور اکسیژن NTK تحت یک فرایند سه آزمونی پیچیده، از جمله عمر طولانی، درجه حرارت بالا و ضد مسمومیت، به منظور تضمین کیفیت بالا و دوام به عنوان استاندارد تولید گازهای گلخانه ای تولید می شود.

 

نحوه شناسایی سنسور اکسیژن اورجینال NTK ژاپن:

سنسور اکسیژن NTK در کشورهای مختلفی تولید می‌شود که هرچند این محصولات تحت لیسانس و تکنولوژی ژاپن تولید می‌شوند اما نحوه مدیریت این شرکت‌ها در فرایند تولید تاثیرات مهمی بر روی کیفیت تولیداتشان دارد و در واقع می‌توان گفت فروش محصولات غیر ژاپنی تنها به دلیل عدم توانایی در شناسایی مصرف کنندگان رونق دارد که متاسفانه آسیب این عدم آشنایی را تنها مصرف کننده خواهد خورد.

متاسفانه نمونه چینی سنسور اکسیژن NTK با قیمت پایین تر در بازار موجود می باشد که طول عمر کوتاه تری نسبت به سنسور اکسیژن اصلی دارد و مصرف سوخت خودرو را بالا برده و کارکرد موتور را مختل می نماید و به اصطلاح موتور دچار ریپ زدن یا کپ کردن می شود و مصرف کننده مجبور خواهد شد بابت این قطعه هزینه مجدد پرداخت نماید.

 با توجه به تنوع بسیار زیاد برندهای مختلف و تقلبی که شباهت بسیار زیادی با قطعه اصلی دارند باید در خرید این قطعه توجه بیشتری نمود.

 
 
تصویر جعبه سنسور اکسیژن اورجینال NTK :

%d8%b3%d9%86%d8%b3%d9%88%d8%b1-%d8%a7%da%a9%d8%b3%db%8c%da%98%d9%86-ntk

سنسور اکسیژن ntk


دیدگاهتان را بنویسید

محصولاتی که برای مقایسه انتخاب کردید