فروشگاه اینترنتی NGK

واتر پمپ خودرو و روش تشخیص خرابی آن


واتر پمپ چیست؟

واتر پمپ خودرو یکی از قطعات مهم آن محسوب می‌شود. این قطعه مایع رادیاتور را به طور مدام به سمت موتور پمپاژ می‌کند تا داغ نکند. نشتی یا مشکلات دیگر واتر پمپ ممکن است آسیب‌های جدی به موتور وارد کند. ریختن مایع رادیاتور زیر خودرو یا بالا رفتن دمای موتور نشانه‌های خرابی واتر پمپ هستند. اما نشانه‌های زیاد دیگری نیز وجود دارند که به شما می‌گویند باید برای خرید یک واتر پمپ جدید به فروشگاه لوازم یدکی بروید و از آن‌جایی که خراب شدن این قطعه پیامدهای جدی به همراه دارد، بهتر است منتظر نشانه‌های خرابی آن نمانیم و با دانستن روش‌های بررسی آن، از بروز مشکلات جدی پیشگیری کنیم.

 

چطور بفهمیم واتر پمپ خراب است!

خودرو را یک شب در پارکینگ و روی سطحی بدون لکه پارک کنید. اگر سطحی تمیز و بدون لکه پیدا نمی‌کنید، یک تکه کاغذ سفید دقیقا زیر موتور قرار دهید. یادتان باشد واتر پمپ بیشتر وقتی موتور روشن است نشتی می‌دهد و این روشی مناسب برای پیدا کردن نشتی نیست. صبح روز بعد کاغذی که زیر خودرو گذاشته بودید را بررسی کنید. اگر مایع رادیاتور آن را خیس کرده باشد، احتمالا واتر پمپ نشتی دارد، اما نشتی ممکن است از جاهای دیگر مثل مخزن رادیاتور، مخزن بخاری، واشرها و خود رادیاتور نیز باشد. برای این‌که منبع نشتی را پیدا کنید، کاغذ را دقیقا زیر واتر پمپ بگذارید. تسمه واتر پمپ را بررسی کنید. تسمه‌ای که جلوی واتر پمپ قرار دارد را بگیرید و عقب و جلو کنید. اگر شل باشد، باید آن را تعویض کنید.

به صدای خودرو گوش کنید. کاپوت را بالا بزنید و خودرو را روشن کنید. اگر یک صدای زیر که ناشی از گیر کردن چیزی است می‌شنوید، احتملا بلبرینگ واتر پمپ خراب شده است. بلبرینگ در قسمت‌های دیگر خودرو مثل کمپرسور کولر، پمپ فرمان و دینام نیز به کار رفته است پس باید منبع صدا را پیدا کنید که معمولا با صدای موتور کار ساده‌ای نیست.

اطراف واتر پمپ دنبال نشتی بگردید. اگر قطرات آب را یک جریان کوچک را مشاهده می‌کنید، نشتی دارید. به چراغ هشدار دمای موتور توجه کنید. اگر واتر پمپ مشکل داشته باشد و مایع رادیاتور به‌ اندازه‌ی کافی در موتور نچرخد، دمای موتور بالا می‌رود و چراغ هشدار آن روشن می‌شود. به چراغ میزان مایع رادیاتور دقت کنید. روشن شدن این چراغ ممکن است نشانه‌ی این باشد که رادیاتور نشتی دارد یا برای واتر پمپ مشکلی پیش آمده است. البته ممکن است سیستم خنک‌کننده نیز نشتی داشته باشد.

 

خراب شدن واتر پمپ و بالا رفتن دمای موتور ممکن است به سوختن واشر سرسیلندر منجر شود که خودرو را از کار می‌اندازد و تعمیر کردن آن، هزینه‌های زیادی به همراه خواهد داشت. بهتر است آب رادیاتور را مرتب بررسی کنید و به محض خراب شدن واتر پمپ، به فروشگاه لوازم یدکی بروید و یک واتر پمپ نو خریداری کرده و آن را تعویض کنید.


یک پاسخ به “واتر پمپ خودرو و روش تشخیص خرابی آن”

دیدگاهتان را بنویسید

محصولاتی که برای مقایسه انتخاب کردید